Výhody spojené s jízdou na koni

Výhody spojené s jízdou na koni

Jízda na koni je oblíbenou formou rekreace a trávení volného času, které se věnují lidé po celém světě. Má dlouholetou tradici nejen jako významná forma přepravy, ale je také příjemnou volnočasovou aktivitou, která nabízí řadu fyzických, psychických či dalších výhod. Tento článek se zabývá různými benefity jízdy na koni, včetně zlepšení koordinace, zvýšení sebedůvěry, koncentrace, zvládání stresu, socializačních a komunikačních dovedností a týmové práce.

Fyzické výhody spojené s jízdou na koni

Výhody spojené s jízdou na koni

Posilování

Jízda na koni je skvělý způsob, jak si vybudovat a následně i udržet fyzickou sílu. Vyžaduje zapojení mnoha svalů v těle, včetně nohou, zad, středu těla či paží. Je tedy velmi efektivní alternativou navštěvování posilovacích zařízení a podobně.

Jízda na koni vám navíc může pomoci zlepšit stav svého kardiovaskulárního systému a snížit tak riziko vzniku chronických onemocnění.

Zlepšení koordinace

Jízda na koni vyžaduje určitou úroveň koordinace a soustředění, protože jezdec musí být schopen ovládat koně a udržovat rovnováhu.

To vám může pomoci zlepšit nejen celkovou koordinaci vašeho těla, ale i schopnost rychle a přesně reagovat na pohyby koně, díky čemuž se pak můžete stát lepšími jezdci.

Pokud budete schopni správně držet rovnováhu v koňském sedle, oceníte tuto dovednost i v běžném životě. Třeba při jízdě na kole.

Sociální výhody spojené s jízdou na koni

Díky jezdectví se můžete seznámit s novými zajímavými lidmi a navázat tak dlouhotrvající přátelství. Koně totiž spojují lidské bytosti jako málo co.

Následně se díky tomu budete cítit lépe i v různých společenských situacích, a osvojíte si i kvalitní sociální schopnosti.

Jízda na koni také často vyžaduje, abyste v dané skupině fungovali jako tým a zajistili tak bezpečnost nejen sebe, ale i svého koně, což vám může pomoci lépe pochopit význam týmové spolupráce a způsoby, jak efektivněji dosáhnout společného cíle.

Psychické výhody spojené s jízdou na koni

Výhody spojené s jízdou na koni

Ovládnutí stresu

Usednutí na koňský hřbet může být neuvěřitelně obohacující a uklidňující aktivitou, která dokáže snížit hladinu stresu a zlepšit tak celkové duševní zdraví člověka.

Lidé často podceňují léčivé účinky volnočasové jezdecké aktivity. Ta vám však může pomoci lépe zvládat nejrůznější stresové situace, protože jízda v koňském sedle poskytuje jedinečný pocit svobody a je i neuvěřitelně terapeutický.

K tomu všemu je i vědecky prokázáno, že rytmické pohyby koně mají relaxační účinky a snižují produkci kortizolu, což u jezdců zvyšuje šanci na pravidelný spánek a jeho celkovou kvalitu.

Zvýšení sebevědomí

Jedním z hlavních psychických přínosů jízdy na koni je posilování vlastní sebedůvěry.

Jízda na koni může hlavně v začátcích představovat náročnou aktivitu, jakmile se však stanete zkušenějším jezdcem, budete postupně získávat větší důvěru ve své schopnosti, což vám může pomoci cítit se pohodlněji jak při samotné jízdě, tak i v obtížných životních situacích.

Zlepšení koncentrace

Posledním duševním přínosem, který je spojený s jízdou na koni, je zlepšení koncentrace.

Při jízdě na koni musí být jezdec bdělý a koncentrovaný pouze na daný okamžik, protože musí ovládat nejen sebe, ale i svého koně. Navíc si musí být vědom energie, kterou kůň vyzařuje, což může vést k vřelejšímu poutu mezi ním a samotným zvířetem.

Tím, že si při jízdě na koni projdete řadou mentálních výzev, si můžete také osvojit schopnost snadněji se soustředit i při jakýchkoliv jiných činnostech.

Závěr

Výhody spojené s jízdou na koni

Závěrem lze říci, že jízda na koni vám může přinést mnoho úžasných zdravotních benefitů, od posilování fyzické síly a zvyšování sebevědomí až po rozvíjení vztahu se zvířetem.

Největší výhodou spojenou s jízdou na koni je však bezpochyby pocit svobody, který nám poskytuje. Projížďka přírodou je schopná vyvolat v nás neuvěřitelný pocit radosti a pohody - něco, co přetrvá a na co budeme moci vzpomínat ještě dlouhá léta.

Není sice pro každého, ale těm, kteří ji provozují, přináší četné odměny, které dalece přesahují vše, co možná před prvním usednutím do koňského sedla vůbec očekávali.

Děkujeme vám za přečtení článku. Budeme rádi, pokud si přečtete také o výhodách pastevního ustájení koní a podpoříte nás i na našem Facebooku.

Copyright © 2022 | Californie & Korado s. r. o.